Ako vybrať vhodnú posteľ do spálne: Sprievodca nákupom

Vybrať posteľ do spálne môže byť pekný oriešok. Je totiž potrebné prihliadať nielen na cenu a voľbu materiálov a roštov, ale aj k samotnému matracu. Na čo ďalšie sa zamerať a ako spoznať, ktorá posteľ je vhodná práve pre vás?

Design a čelo postele

Dizajn a čelo je to, čo vidíte na prvý na pohľad. Hoci kvalitu spánku priamo neovplyvňujú, je potrebné tiež zvážiť vzhľad, aby vám posteľ do interiéru presne pasovala.

Praktické sú drevené rámy, ktoré sú stabilné. Mimoriadnu popularitu v posledných rokoch ale získavajú aj obyčajné čalúnené postele, ideálne v tlmených pastelových a šedých farbách. Výrazné čelo potom dotvára dizajn spálne a jej dominantný prvok. V škandinávskom designe zase veľmi vynikajú postele s drevenými nohami.

TIP: Tú správnu manželskú posteľ nájdete na Biano.cz. Filtrovať ich môžete práve podľa štýlu, materiálu, rozmerov a čela.

Správne rozmery postele

Rozmer štandardného jednolôžka je 90x200 cm. Od toho by ste sa mali odpichnúť. Ak chcete niečo väčšie, napríklad aj na občasné prespávačky, vyberte jeden a pol lôžko 140x200 cm, dvojlôžka sa potom delia od 160x200, 180x200 až po kráľovskej king size beds s veľkosťou 200x200 cm, prípadne predĺžené postele 200x220 cm pre skutočných dlháňov.

Záleží ale samozrejme tiež na dispozíciách vašej spálne. Nie každý priestor pochopiteľne umožňuje zaobstarať si akýkoľvek rozmer postele.

Matrac na posteli

U matraca zohráva kvalita kľúčovú úlohu. Priamo na ňom spíte a teda ovplyvňuje váš spánok. Základným pravidlom pre výber matraca by mala byť jednak tvrdosť - vyberajte podľa váhy i vašej preferencie: mäkšie, stredné až tvrdé. Celkom má tvrdosť matracov až 7 stupňov. Tú zvoľte aj podľa toho, v akej polohe najčastejšie spíte.

Správny matrac by mala dĺžku tela presahovať o 25 cm, šírka závisí od typu postele, pre jednolôžko je bežné 90 cm. Optimálna výška matraca pre dospelého človeka je aspoň 15 cm, ak máte problémy s chrbtom a vstávaním, platí, že čím vyšší matrac, tým pohodlnejšie pre vás vstávanie bude.

Vždy si u matraca skontrolujte nosnosť. Potom už len stačí zvoliť, aký vám bude najlepšie pasovať a ktorý je najpohodlnejší - existujú matrace latexové, z lenivej peny, studenej HR peny, PUR peny, pružinové alebo taštičkové.

Nn2

Orientačná tvrdosť matraca 

  • T1 - veľmi mäkká
  • T2 - mäkká
  • T3 - stredne tvrdá
  • T4 - tvrdá
  • T5 - ve%lmi tvrdá

Výber roštu k posteli

Rošt chráni nielen matrac, ale poskytuje mu aj dostatočnú pružnosť. Stará sa tiež o kvalitné odvetrávanie matraca. Rošty môžete vybrať pevné, lamelové alebo polohovacie.

Rolu pri výbere roštu hrá jednak vaša hmotnosť, finančné možnosti, ale aj výber matraca prípadne zdravotný stav - polohovateľné rošty vám pobyt v posteli veľmi spríjemnia, najmä ak máte problémy s chrbtom.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Albani Záves Alessio biela, 135 x 245 cm

19.99 €
Shop

Keramická dóza na zemiaky 4120 ml

20.59 €
Shop

4Home froté prestieradlo béžová, 100 x 200 cm

8.99 €
Shop

4Home Multielastický poťah na sedačku Comfort Plus modrá, 180 - 220 cm, 180 - 220 cm

49.49 €
Shop

SHARKS SH 150W brúska dvojkotúčová

29.99 €
Shop

Orion Drevené doštička akácia, 56 x 20 x 1,5 cm

12.99 €
Shop